Klinické rozhodnutí je v rukou chirurga
Výhody DCC
Studie ukázaly, že 80-100 mililitrů další krve je přeneseno do dítěte z placenty během jedné až tří minut po porodu. Několik prvních novorozeneckých nádechů podporuje tuto transfuzi krve. Tato další krev je spojena s přínosy pro novorozence, včetně:
- Krevní tlak. Zlepšení krevního tlaku a prokrvení orgánů.
- Hemoglobin. Dodávejte zvýšený hemoglobin, který přispívá k zásobám železa novorozence a snižuje riziko anémie z nedostatku železa během prvního roku života. Anémie z nedostatku železa může u dětí narušit vývoj mozku.
- Protilátky a kmenové buňky. Přenos protilátek a kmenových buněk, které pomáhají bojovat s infekcemi, zlepšují imunitní zdraví, podporují hojení poškození buněk a snižují zánět.
Klinické studie odhalily, že předčasně narozené děti získávají další výhody z opožděného sevření pupeční šňůry, včetně:
- Snížená potřeba krevní transfuze po narození
- Snížené riziko krvácení do mozku
- Snížené riziko nekrotizující enterokolitidy, život ohrožujícího onemocnění u předčasně narozených dětí
Rizika DCC
Klinické přínosy DCC u kojenců převažují nad případnými riziky. Žádné velké studie neuvádějí důkazy o novorozenecké žloutence – hromadění červených krvinek – která vyžaduje léčbu. Navíc neexistují žádné podpůrné důkazy o tom, že DCC oddaluje jakoukoli nezbytnou okamžitou péči o kojence, včetně záchranného dýchání a KPR.
Existují určité obavy, že DCC může zvýšit riziko poporodního krvácení (krvácení) pro těhotnou rodičku, protože by mohla potenciálně zpozdit léčbu. V současné době neexistují žádné studie, které by tuto obavu podporovaly. Porodníci a porodní asistentky používají svůj klinický úsudek, aby vyvážili přínosy DCC pro novorozence a bezpečnost rodiče s krvácením.
Císařský řez a dojení pupeční šňůry
Při císařských řezech je běžnou praxí, že se šňůra okamžitě sevře a přestřihne a kojenec je předán čekajícímu neonatologovi. Čas a rychlost jsou u císařských řezů rozhodující pro kontrolu a zvládnutí krvácení těhotné rodiče. Klinické rozhodnutí je v rukou chirurga.
Děti narozené císařským řezem mohou mít prospěch z dojení pupeční šňůry. Dojení provazce znamená, že poskytovatel rychle posune ruku po provazci z placenty k dítěti, čímž podpoří pohyb krve k dítěti. Tato metoda může být dokončena za deset až patnáct sekund.
Dojení pupečníku nebylo studováno tak hluboce jako opožděné sevření pupečníku. Studie zjistily, že dojení má podobný vliv jako DCC na hladiny hemoglobinu a snížení krvácení do mozku. Avšak dojení pupeční šňůry má zvýšené riziko krvácení do mozku u extrémně předčasně narozených dětí ve věku 23 až 27 týdnů. Dojení šňůry se doporučuje pouze pro novorozence ve věku 32 týdnů a starší. Novorozenci vyžadující okamžitou péči mohou také těžit z dojení pupeční šňůry.
Měli byste to přidat do svého porodního plánu?
Ano. DCC byste měli přidat do svého porodního plánu. I když se jedná o standard péče v mnoha institucích, je důležité vyjádřit svá přání poskytovatelům zdravotní péče. Okamžité spojení kůže na kůži může být stále zahájeno a udržováno u silných kojenců. Klinické studie neprokázaly, že novorozenec musí být na úrovni placenty nebo pod ní, aby získal výhody dodatečné krve. Kojenec je umístěn na břicho nebo hrudník rodiče, kde mohou poskytovatelé zdravotní péče zahájit ranou péči, jako je stimulace a sušení.
Odložené sevření šňůry je vysoce prospěšný standard péče, který může být přínosem pro vašeho novorozence. Je to dosažitelné téměř u všech dodávek a výhody převažují nad riziky. Promluvte si se svým poskytovatelem porodnictví, pokud máte nějaké dotazy nebo obavy týkající se této praxe.
Duševní zdraví po porodu zůstává tabuizovaným tématem navzdory vysokému počtu rodičů, kteří zažívají poporodní blues, deprese a vzácně i psychózu. „Baby blues“, porucha přizpůsobení, je převládající a dočasný stav. Jaké jsou příznaky a co můžete udělat, abyste je překonali?
Klíčové věci:
- Baby blues je běžný a dočasný stav duševního zdraví, který se vyřeší asi do dvou týdnů.
- Rodiče po porodu, kteří zažívají blues, mají zvýšené riziko deprese.
- Několik strategií vám může pomoci vyrovnat se s poporodním blues.
- Vyšetření poporodní deprese může být nezbytné, pokud příznaky přetrvávají.
- Poporodními poruchami nálady mohou trpět i partneři.
Co je to baby blues?
Poporodní období je obdobím nesmírných změn. Fyzicky se vaše tělo uzdravuje z porodu a vaše hormony nacházejí nový normál. Pocitově se staráte o novorozeně, které vyžaduje obrovskou péči a čas. S narozením dítěte se mění vztahy a smysl života. Všechny tyto změny mohou pochopitelně vést k pocitům psychické nestability.
Přibližně 50–75 % rodičů po porodu zažívá „baby blues“, nazývané také „mateřské blues“ nebo jen „poporodní blues“. Tento stav není stejný jako poporodní deprese. Poporodní blues, s menšími depresivními příznaky, je obecně samoomezující (vymizí samo). Bohužel, pokud zažíváte poporodní blues, máte zvýšené riziko poporodní deprese.
Rizikové faktory pro poporodní blues
Příčina poporodního blues je obecně neznámá, ale drastické hormonální změny po těhotenství jsou významným přispěvatelem. Kromě toho několik rizikových faktorů zvyšuje vaši šanci zažít blues:
- www dietoll official top
- Historie změn nálady během menstruačních cyklů nebo těhotenství
- Závažná depresivní porucha v anamnéze
- Rodinná anamnéza poporodní deprese
- Nízký ekonomický status
- Etnické nebo rasové pozadí
- Neplánované těhotenství
- IVF těhotenství
- Typ dodávky
Někdy porodní plány nevyjdou podle plánu. Neočekávané komplikace nebo trauma během porodu, včetně nezamýšleného způsobu porodu (vaginální vs. císařský řez) mohou vyvolat pocity smutku, viny nebo nedostatečnosti.
Poporodní blues můžete zažít i bez těchto rizikových faktorů.
Příznaky poporodního blues
Příznaky poporodního blues se obvykle objeví během dvou až tří dnů po porodu, vrcholí asi týden po porodu a trvají přibližně 2–3 týdny. Příznaky jsou popsány jako špatná nálada a mírné depresivní příznaky, včetně:
- Smutek, neštěstí, nespokojenost nebo neklid
- Pláč bez důvodu
- Úzkost nebo neklid
- Nespavost
- Změny chuti k jídlu
- Potíže se soustředěním
- Podrážděnost
Tipy, jak pomoci baby blues
Poporodní blues by se mělo vyřešit samo bez formální léčby. Nicméně blues má potenciál vyvinout se v poporodní depresi, zvláště pokud máte jiné rizikové faktory. Je nezbytné být si vědom strategií, které mohou pomoci vašim příznakům:
- Požádat o pomoc. Ať už je pomoc od vašeho partnera, rodiny nebo přátel. Buďte konkrétní ve svých potřebách, jako je hlídání dítěte, abyste se mohli osprchovat nebo vyzvednout nějaké potraviny.
- Podělte se o své pocity. Je důležité mít důvěryhodné a ověřující ucho k vyjádření svých pocitů a obav. Nejlépe je to váš partner, ale může to být i rodinný příslušník nebo přítel.
- Upřednostňujte spánek. To se snadněji řekne, než udělá, zvláště pokud máte doma další děti. Pokud je to možné, zorganizujte hlídání svých ostatních dětí, abyste mohli spát, když spí vaše miminko. Choďte brzy spát a dodržujte správnou spánkovou hygienu.
- Najděte si podpůrnou skupinu. Může být těžké setkat se s lidmi jako nový rodič, ale může být užitečné najít jiné, kteří procházejí stejnými zkušenostmi. Zvažte také virtuální skupiny.
- Získejte dostatečnou výživu a hydrataci. Konzumujte vysoce výživné, zdravé potraviny, které podpoří uzdravení vašeho těla i mysli. Pít dostatek vody je také nezbytné, zvláště pokud kojíte.
- Strávit nějaký čas venku. To je samozřejmě závislé na počasí. Čerstvý vzduch a pobyt na slunci mohou mít pocit revitalizace.
Někteří rodiče po porodu mohou zaznamenat zhoršení příznaků nebo symptomů, které po dvou až třech týdnech samy nezmizí. Jak poznáte, že poporodní blues může být poporodní depresí?
Když se z blues stane poporodní deprese
Rozvoj poporodní deprese by měl být zvažován, pokud příznaky poporodního blues trvají déle než dva až tři týdny. Výše popsané příznaky mohou být intenzivnější nebo závažnější. Některé další příznaky zahrnují:
- Neschopnost cítit štěstí nebo potěšení
- Pocity bezcennosti nebo viny
- Nezájem o péči o miminko
- Opakující se myšlenky na smrt nebo sebevraždu
Kdy hledám pomoc?
Zvažte vyhledání pomoci Pokud vaše příznaky poporodního blues přetrvávají déle než dva až tři týdny. Také vyhledejte pomoc, pokud vaše rodina a přátelé mají obavy o vaše blaho. Můžete si promluvit se svým porodníkem nebo porodní asistentkou, která vás může odkázat na poskytovatele duševního zdraví, jako je psycholog nebo psychiatr.
Nečekejte na rutinní šestitýdenní poporodní kontrolu, abyste probrali své příznaky. Pokud máte obavy, co nejdříve kontaktujte svého poskytovatele nebo odborníka na duševní zdraví. Mnoho virtuálních podpůrných systémů navíc vytvořilo bezpečné místo pro komunitu rodičů po porodu, kde mohou diskutovat o svých pocitech a obavách. Je nezbytné vědět, že v tom nejste sami.
Může i můj partner trpět blues?
Poporodní období zahrnuje mnoho úprav pro partnery. Zatímco poporodní poruchy byly tradičně mateřskou záležitostí, partneři mohou zažít i baby blues a poporodní depresi.
Partnerská zkušenost s blues nebo poporodní depresí může mít podobné příznaky jako u poporodního rodiče. Různé okolnosti mohou negativně ovlivnit vašeho partnera, včetně pocitu vyloučení z vazby na kojence, finančního stresu, změn ve vztahu s vámi, nedostatku otcovské dovolené a nedostatku sociální podpory.
Studie jsou omezené, ale odhaduje se, že 4–25 % partnerů může trpět poporodní depresí. Musí pokračovat studie a vývoj specifických diagnostických kritérií pro partnery pro poruchy nálady po porodu.
Pocity, myšlenky a chování spojené s poporodním blues jsou normální.