Opuch alebo začervenanie ucha, najmä za uchom (mastoidná kosť)
Vždy stojím pred dobrou otázkou, prečo si nemôžem dať urobiť tonzilektómiu teraz, keď mám PTA? Toto je známe ako vykonávanie „horúcej“ tonzilektómie. Zvyčajne sa mu vyhýba, pretože existuje zvýšené riziko krvácania, infekcie, problémov s dýchacími cestami alebo rizika anestézie. U väčšiny pacientov je najlepšie počkať, kým počiatočná infekcia neustúpi.
Existujú však zriedkavé výnimky a jediný spôsob, ako účinne liečiť závažnú PTA s infekciou krku alebo problémami s dýchacími cestami, je pristúpiť k chirurgickej drenáži a urgentnej tonzilektómii. Našťastie takmer každý, kto toto číta, nikdy nezažije túto situáciu na sebe ani na nikom, koho poznajú.
Každý z nás mal niekedy v živote bolesť ucha alebo otalgiu. Väčšina z nás si predstaví iba deti, ktoré trpia bolesťou uší, ale bolesti uší nikdy nerozlišujú len na základe veku.
Problém sa môže líšiť od mierneho až po oslabujúci. Mnohí z nás považujú svoje uši za samozrejmosť. Nikdy nepremýšľame dvakrát o svojom sluchu alebo rovnováhe, pretože očakávame, že naše uši budú dôveryhodné. Ale keď sa veci pokazia, chceme okamžité odpovede.
Prečo ťa bolí ucho?
Pred nájdením nápravy je dôležité pochopiť, prečo ucho bolí. Vždy existujú náznaky. Určenie príčiny bolesti ucha si často vyžaduje určitú detektívnu prácu a to zahŕňa učenie sa o ďalších súvisiacich znakoch alebo symptómoch, vrátane:
- Drenáž uší.
- Tinnitus (zvonenie).
- Strata sluchu.
- Závraty alebo problémy s rovnováhou.
- Bolesť zubov alebo čeľuste.
Prvým krokom je určiť, či bolesť ucha pochádza zo samotného ucha alebo z dôvodu bolesti z niečoho v okolí, nazývaného aj „odkázaná bolesť“. Každý trvá na tom, že primárnou príčinou je ucho, pretože ucho bolí. Bohužiaľ, dôvod, prečo nás bolí ucho, nie je vždy jasný.
Príčiny bolesti ucha
Najlepším vodítkom na určenie základu bolesti ucha je anamnéza pacienta vrátane súvisiacich príznakov a symptómov a fyzické vyšetrenie. Aj keď sa zdá, že niečo nesúvisí, stále to môže byť príčinou bolesti ucha.
Možno by bolo dobré dať si aj vyšetrenie sluchu. Sluchové testy odhalia oveľa viac ako len náš sluch. Môžu poskytnúť cenné informácie o zdraví našich uší tým, že ukážu, či je náš bubienok neporušený alebo či je za bubienkom abnormálny tlak alebo tekutina.
Jednoduchým príkladom bolesti ucha je, keď osoba plávala. Z ucha dochádza k odtoku, plnosti a začervenaniu. Dôvod, prečo ucho bolí, môže byť zrejmý. Diagnóza je infekcia vonkajšieho ucha známa ako zápal vonkajšieho ucha, alebo ako to všetci dobre poznáme, „ucho plavca“. Liečba zahŕňa ušné kvapky a preventívne opatrenia na suché ucho.
Ďalšou príčinou bolesti ucha môže byť nedávna cesta, ktorá zahŕňala letecké lety. Bolesť ucha je pretrvávajúca kvôli zmenám tlaku vzduchu. Za ušným bubienkom alebo tekutinou môže pretrvávať podtlak. Eustachova trubica je skutočným vinníkom, ale príčinou bolesti je stále ucho kvôli spôsobu, akým ucho funguje. Liečebné postupy sa môžu líšiť a zahŕňajú iba vyrovnanie tlaku kašľaním alebo ľahnutím (Valsalvov manéver).
Existujú tri hlavné časti ucha: vonkajšie ucho, stredné ucho a vnútorné ucho. Každá oblasť môže mať svoj vlastný súbor problémov, ktoré môžu poskytnúť rady, prečo ucho bolí.
Príklady príčin bolesti ucha možno rozdeliť do týchto kategórií:
- Infekcia (vonkajšie, stredné alebo vnútorné ucho).
- Zápal (vonkajšie, stredné alebo vnútorné ucho).
- Cudzie telo (bežný je hmyz).
- Ušný maz (cerumen).
- Trauma (perforácia ušného bubienka).
Bolesť ucha v dôsledku iných problémov
Existuje veľa prípadov, keď cítime bolesť v ušiach z iných dôvodov. Vtedy je potrebné starostlivé vyhodnotenie všetkých príznakov a symptómov a histórie.
Keď ucho nie je vinníkom, je často ťažké diagnostikovať a v mnohých prípadoch ešte ťažšie presvedčiť človeka, že dôvod, prečo ho bolí ucho, vôbec nie je jeho ucho. Je dôležité pochopiť, že oblasť hlavy a krku má jeden z najkomplikovanejších a najkompaktnejších dizajnov. Žiadna iná oblasť tela nemá väčšiu sieť vzájomne prepojených štruktúr. Všetko súvisí so všetkým v okolí.
Ucho buď susedí s nasledujúcim alebo s ním súvisí:
- Sínusy (paranazálne).
- Eustachove trubice.
- Temporomandibulárny kĺb (čeľusť alebo TMJ).
- Ústa/hrdlo (vrátane mandlí, jazyka, zubov, ďasien, podnebia, hlasovej schránky, hltana).
- Mozog.
Bolesť ucha sa môže prejaviť alebo je „odkázaná“ z mnohých zdrojov vrátane:
- Sínusové, nosové alebo alergické problémy.
- Dysfunkcia Eustachovej trubice (zmeny tlaku vzduchu).
- Problémy so zubami (infekcia zubov) alebo TMJ (artritída).
- Problémy s hrdlom (tonzilitída, faryngitída, problémy s prehĺtaním).
- Bolesti hlavy, neurologické problémy.
Liečba bolesti uší
Liečba závisí od pôvodu bolesti ucha. Niekedy je diagnóza jednoduchá, napríklad pri dysfunkcii „plaveckého ucha“ alebo dokonca dysfunkcie Eustachovej trubice, ale často je identifikácia zdroja bolesti ucha obtiažnejšia.
V mnohých prípadoch je na zmiernenie bolesti ucha potrebné určité pokusy, omyly a detekčné zručnosti. Bolesti uší môžu zmiznúť tak rýchlo, ako sa objavia, alebo môžu pretrvávať niekoľko dní alebo dlhšie.
Ak má daná osoba v minulosti niečo nové a nedávne, môžu existovať dôvody na vyšetrovanie. Niektoré príklady môžu zahŕňať:
- Nedávne prechladnutie, infekcia dutín alebo chrípka.
- Nedávny let lietadla vo vysokej nadmorskej výške.
- Náraz ušného mazu.
- Infekcie uší (anamnéza).
- Nedávne zranenie.
- Bolesť hrdla.
- Artritída TMJ.
- Problémy so zubami.
Liečba sa môže začať najskôr doma. Studené obklady, protizápalové lieky, odpočinok, žuvanie a držanie vo vzpriamenej polohe sú niektoré z najlepších počiatočných krokov.
Prevencia zahŕňa vyhýbanie sa vode, kontrolu alergií a upchatého nosa a OTC lieky, ako sú ušné kvapky alebo nosové spreje. Pri používaní ušných kvapiek alebo systémov na odstránenie podozrivého ušného mazu by ste mali byť opatrní, pretože zvukovod môže byť mimoriadne citlivý. Vo všeobecnosti môže byť použitie ušných kvapiek, ktoré znižujú pH zvukovodu, užitočné, ale používanie agresívnych chemikálií, ako je alkohol alebo peroxid vodíka, môže spôsobiť väčšie škody.
Ak tieto domáce opravné prostriedky nefungujú a príznaky a symptómy sa zhoršujú, vyhľadajte pomoc od svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Príznaky, na ktoré si treba dávať pozor, zahŕňajú:
- Horúčka.
- Drenáž uší.
- Opuch alebo začervenanie ucha, najmä za uchom (mastoidná kosť).
- Nezvládnuteľná bolesť a citlivosť.
- Zhoršenie bolesti nosa alebo dutín a upchatie alebo problémy so zrakom.
- Tvárová slabosť (tvárový nerv prechádza vnútorným uchom).
- Závraty.
- Bolesť hlavy.
V prípade pochybností vždy vyhľadajte pomoc kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov.
Americký úrad pre potraviny a zdravie (FDA) v utorok rozdelil dávku vakcíny proti opičím kiahňam a vstrekol ju do vonkajších vrstiev kože. Odborníci tvrdia, že je to jednoduchý a účinný spôsob, ako zvýšiť počet dostupných dávok; nová stratégia však môže predstavovať problémy pri podávaní vakcíny.
FDA vydal povolenie na núdzové použitie (EUA) pre vakcínu JYNNEOS, aby umožnil poskytovateľom zdravotnej starostlivosti použiť vakcínu intradermálnou injekciou u jedincov vo veku 18 rokov a starších, ktorí sú vystavení vysokému riziku infekcie opičím kiahňam. Úradníci tvrdia, že to zvýši celkový počet dávok dostupných na použitie až päťnásobne.
„FDA rýchlo preskúmala ďalšie vedecky vhodné možnosti na uľahčenie prístupu k vakcíne pre všetkých postihnutých jedincov. Zvýšením počtu dostupných dávok bude mať teraz možnosť viac jedincov, ktorí sa chcú dať zaočkovať proti opičím kiahňam, urobiť,“ povedal komisár FDA Robert M. Califf, MD.
EUA tiež umožňuje použitie vakcíny subkutánnou injekciou u jedincov mladších ako 18 rokov, ktorí sú vystavení vysokému riziku infekcie opičím kiahňam.
Čo je to intradermálna cesta?
Prístup šetriaci dávku umožní rozdeliť existujúcu dávku na päť a podať ju intradermálne – do dermis alebo epidermis , vonkajších vrstiev ľudskej kože. V súčasnosti sa vakcína proti opičím kiahňam dodáva do podkožného tkaniva alebo do tukovej vrstvy pod kožou.
Intradermálna cesta sa široko používa na podanie vakcíny Bacille Calmette-Guérin proti tuberkulóze a besnote, zatiaľ čo väčšina ostatných vakcín sa podáva intramuskulárne alebo subkutánne.
Epidermálne a dermálne vrstvy kože obsahujú bunky prezentujúce antigén (APC), o ktorých sa predpokladá, že zohrávajú významnú úlohu pri sprostredkovaní účinnej a ochrannej imunitnej odpovede na špecifické vakcíny, vysvetľuje centrum Melbourne Vaccine Education Center.
APC prezentujú špecifické antigény konkrétnym bunkám imunitného systému, ktoré sú zodpovedné za vyvolanie imunitne sprostredkovanej reakcie, ktorá následne vytvára pamäťové bunky a protilátky.
Čo na to hovoria odborníci?
Doktor Richard Kennedy, spoluriaditeľ Mayo Clinic’s Vaccine Research Group, hovorí, že rozhodnutie úradov je založené na štúdii z roku 2015 porovnávajúcej subkutánnu cestu očkovania s použitím plnej dávky a intradermálnu cestu s použitím jednej pätiny dávky.
Štúdia nepreukázala žiadny významný rozdiel v imunitnej odpovedi a systémových reakciách, ako je bolesť hlavy, horúčka, bolesti svalov a bolesti. Avšak miestne reakcie ako bolesť a svrbenie boli o niečo častejšie a intenzívnejšie u ľudí, ktorí dostali injekciu intradermálne.
Štúdia z roku 2020 zistila, že frakčná intradermálna dávka je účinná pri očkovaní proti chrípke, besnote a hepatitíde B. Ďalšia štúdia z roku 2004 ukázala, že intradermálne podanie jednej pätiny dávky vakcíny proti chrípke vyvolalo podobnú alebo lepšiu imunitnú odpoveď.
Dr Ashley Lipps, lekár infekčnej medicíny z Wexner Medical Center na Ohio State University, hovorí, že ľudia, ktorí aplikujú subdermálne vakcíny, by museli byť špeciálne vyškolení, pretože pri podávaní touto cestou je menší priestor na chyby.
“Napríklad vakcína nemusí byť taká účinná, ak je podaná príliš hlboko, na rozdiel od medzi vrstvami kože, kde má byť podaná,” uviedla v e-maile.
Doktor Kennedy však tvrdí, že väčšina poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a zdravotných sestier by mala byť s touto metódou oboznámená, keďže testy na tuberkulózu sa v USA vykonávajú intradermálne. “Nie je ťažké sa naučiť túto techniku,” povedal.